• تهران چیتگر خیابان سروناز خیابان گودرزی کوچه هجدهم
  • [email protected]
  • 021-44182743

پلی سوربات 80

توضیحات

پلی سوربات 80 با نام تجاری توئین 80 با فرمول شیمیایی C64H124O26 یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم 14773 است. جرم مولی آن ۱۳۱۰ گرم بر مول می‌باشد.پلی اکسی اتیلن سوربیتان یا پلی سوربات یک سورفاکتانت غیر یونی است.

امولسیفایری که در صنایع غذایی و آرایشی کاربرد دارد. این امولسیفایر در نان خمیر کیک طعم دهنده های کیک بستنی مارگارین سس سالاد سس سوپ شیرینی جات استفاده می شود.
عامل رقیق کننده و مرطوب کننده و حلال از کاربردهای کلی این ماده است.

 

اطلاعات کلی:

 

نام های مترادف : استر پلی اکسی اتیلن(80) سوربیتان / استرهای سوربیتان PEG80 / استرهای سوربیتان POE80 / تویین/ E433
فرمول مولکولی : C64H126O26
جرم مولکولی : g/mol 1310

شکل ظاهری : مایعی ویسکوز زرد متمایل به نارنجی، یا ژل نرم تا خمیر مومی
حلالیت : در آب سرد و آب داغ محلول است اما در روغن سبزیجات نامحلول است.

 

از این ماده در فرمولاسیون های غذایی ، آرایشی و بهداشتی و دارویی به عنوان ماده روان کننده ، تثبیت کننده یا امولسیفایر استفاده می شود. پلی سوربات 20 و 60 (توئین 20 و 60) نیز در این خانواده از سورفاکتانتها گنجانده شده است.

 

همچنین برای جلوگیری از جذب پروتئین و یا تجمع آن استفاده شده است. طیف گسترده ای از عوامل دارویی در فرمولاسیون های حاوی پلی سوربات 80 ، از جمله آمیودارون، ویتامین K، اتوپوزید، دوکتاکسل، واکسن های مختلف، بیوتراپیک های پروتئینی، اریتروپویتین موجود است.

 

داده های اخیر نشان داده است که پلی سوربات 80 یک ترکیب بیولوژیکی و احتمالاً دارویی فعال است. در نتیجه ممکن است خواص دارویی داروی مورد استفاده را تغییر دهد.

 

همچنین ممکن است به طور مستقیم عوارض جانبی داشته باشد. در نتیجه ، پلی سوربات 80 در برخی از واکنشهای جانبی مرتبط با داروهای فرموله شده نقش دارد.

 

تولید:

 

این ماده از سوربیتان پلی اتوکسیله و اسید اولئیک تولید می شود. گروه آب دوستی که در این ماده وجود دارد و باعث حلالیت آن در آب می شود گروه پلی اتر است . به صورت پلیمر های اتیلن اکسید می باشد.

این ماده نقش یک سورفکتانت را دارد به همین دلیل غلظت مایسل آن از اهمیتی بالایی برخوردار است . میزان غلظت مایسل بحرانی این ماده در آب برابر با 0.012 Mm می باشد.

 

کاربردهای پلی سوربات 80:

 

صنایع غذایی

 

پلی سوربات به عنوان امولسیفایر در صنایع غذایی کاربرد وسیعی دارد. برای مثال در بستنی ها توئین 80 به میزان بیش از 5 درصد اضافه میشود. تا بافت بستنی نرم و قابل خوردن باشد. مزیت دیگری که این ماده در بستنی ایجاد میکند این است که مقاومت بستنی را به ذوب شدن افزایش میدهد.

افزودن توئین 80 به شیر موجب میشود پروتئین های شیر نتوانند به طور کامل قطرات چربی را بپوشانند . بنابراین قطرات چربی میتوانند در زنجیره ها و شبکه هایی محکم متصل به هم بمانند. تا حباب های هوا را در ساختار خود نگه دارند که وقتی بستنی آب شد بافت محکمی داشته باشد.

 

تفاوت توئین 80 و 20

 

تعیین عدد پلی سوربات به تعداد گروه های چربی دوست این ماده بر می گردد . در این ماده این گروه ها به اولئیک اسید ها می باشد. تفاوت تویین 20 و 80 در این است که تویین 20 دارای اسید لوریک و تویین 80 دارای اسید اولئیک می باشد.

 

صنایع آرایشی بهداشتی

 

پلی سوربات به عنوان یک سورفکتانت در صابون ها و مواد آرایشی یا دهان شویه ها حضور دارد. اما درجه خلوصش در این موارد نسبت به صنایع غذایی بسیار کمتر است. لوسیون ها، روغن های ویتامینه، عطره و شامپو ها و پاک کننده های پوست حاوی پلی سوربات هستند.

 

صنایع دارویی

 

در صنایع دارویی نیز پلی سوربات 80 به منظور جذب یا رقیق کردن ماده دارویی به کار میرود. هم چنین فرمولاسیون های آبی مربوط به تزریق وریدی را ثبات می بخشد.

به عنوان امولسیفیر در ساخت داروی Amiodarone که داروی کنترل بی نظمی تپش قلب است و داروهای استروژنی، کاربرد دارد. واکسن آنفولانزا در هر دوز خود 25 میکروگرم پلی سوربات دارد.

 

کاربرد های آزمایشگاهی

 

برخی گونه های باکتریایی حاوی آنزیم لیپاز هستند که وقتی به مخلوط سوربیتول 80 و فنول قرمز اضافه شوند موجب میشوند رنگ محلول تغییر کند.که برای تشخیص وجود فنوتیپ ها یا ایزوله های این باکتری ها به کار میرود. توئین 80 در آزمون الایزا نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

 

شرایط نگهداری

 

از شعله های آتش دور نگه داشته شود.
از وسایل ضد جرقه، ضد انفجار استفاده کنید.
در مکانی با تهویه مناسب با این ماده کار کنید.
درب ظرف حاوی این محصول را محکم بسته نگه دارید.
همیشه بعد از دست زدن به این محصول دست ها را بشویید.
در مکان خشک و خنک نگهداری شود.

محصول : نینگبو چین
بسته بندی : بشکه 220 کیلویی

 

فروش پلی سوربات 80

 

برای خرید پلی سوربات 80 و دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش آرکا شیمی گستر سپیدار با شماره های 02144182743 و 09026715830 تماس حاصل فرمایید.
Polysorbate 80
Polysorbate 80