درمان بواسیر در خانه

درمان بواسیر در خانه

درمان بواسیر در خانه

 

آیا می دانستید که همه ما با بواسیر یا هموروئید به دنیا می آییم؟ آره! حتی نوزادان هموروئید دارند! به این دلیل که هموروئیدها سیاهرگ هایی هستند که قسمت بیرونی و داخلی مقعد را احاطه کرده اند.

 

آنها بخشی از آناتومی طبیعی زنانه و مردانه هستند و در واقع ماهیچه های اسفنکتر مقعد را در برابر ضربه در هنگام حرکات روده محافظت می کنند و به بسته شدن مقعد کمک می کنند تا نشت گاز و مدفوع به حداقل برسد.

 

روغن زیتون
روغن زیتون

 

درست مانند وریدهای واریسی در پاهای فرد، وریدهای هموروئیدی نیز وریدهای طبیعی هستند که وقتی متورم می شوند، می توانند منجر به علائم شوند. فشار تجمعی بر بواسیر ناشی از حرکات ساده روده روزانه یا بدتر از آن، یبوست، اسهال، بارداری، چاقی و سایر عوامل سبک زندگی می تواند منجر به تورم این سیاهرگ ها شود. هموروئید متورم می تواند باعث تحریک، خونریزی، خارش و درد شود.

 

اغلب می توانید درد خفیف، تورم و التهاب بواسیر را با درمان های خانگی تسکین دهید. غذاهای پر فیبر بخورید. بیشتر میوه، سبزیجات و غلات کامل بخورید.

 

انجام این کار مدفوع را نرم می کند و حجم آن را افزایش می دهد، که به شما کمک می کند از فشاری که می تواند علائم بواسیر موجود را بدتر کند، اجتناب کنید. فیبر را به آرامی به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا از مشکلات ناشی از گاز جلوگیری کنید.

 

از درمان های موضعی استفاده کنید. از کرم یا شیاف بواسیر بدون نسخه حاوی هیدروکورتیزون استفاده کنید یا از پدهای حاوی فندق یا یک عامل بی حس کننده استفاده کنید.

به طور منظم در یک حمام گرم یا حمام نشسته غوطه ور شوید. ناحیه مقعد خود را دو تا سه بار در روز به مدت 10 تا 15 دقیقه در آب گرم ساده خیس کنید.

 

مسکن های خوراکی مصرف کنید. می توانید به طور موقت از استامینوفن، آسپرین یا ایبوپروفن برای کمک به تسکین ناراحتی خود استفاده کنید.

با این درمان ها، علائم هموروئید اغلب در عرض یک هفته از بین می رود. اگر تسکین نیافتید، یا اگر درد شدید یا خونریزی دارید، به پزشک مراجعه کنید.

 

میوه ها، سبزیجات، حبوبات، غلات و آجیل فراوان بخورید

 

یک رژیم غذایی سالم باید شامل طیف گسترده ای از میوه ها، سبزیجات، آجیل، حبوبات و غلات باشد. این غذاها سرشار از فیبر رژیمی هستند، میکروبیوم روده را تغذیه می کنند و به رفع اکثر موارد یبوست یا اسهال کمک می کنند.

 

روغن زیتون برای درمان یبوست
روغن زیتون برای درمان یبوست

 

مصرف یک رژیم غذایی غنی از فیبر به دلیل تمام فواید تغذیه ای یک رژیم غذایی غنی از گیاه و غلات بر میکروبیوم روده، همیشه بهتر از مصرف مکمل است. اگر ترجیح می دهید مکمل مصرف کنید، پوسته پسیلیوم به صورت پودر یا کپسول بهترین است. در هر صورت، فیبر به قوام مدفوع کمک می‌کند و به هموروئید شما اجازه می‌دهد تا از آسیب‌های مداوم ناشی از حرکات دشوار روده دور شود.

 

روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید

 

نوشیدن آب زیاد به خصوص در کسانی که از یبوست رنج می برند بسیار مهم است. به یاد داشته باشید که فیبر غذایی آب را جذب می کند تا منبسط شود و به حجم مدفوع کمک کند. این به نرم شدن مدفوع کمک می‌کند، باعث می‌شود در حین تخلیه فشار کمتری داشته باشید و مدت زمان حضور در توالت را برای کاهش فشار روی هموروئید به حداقل می‌رساند.


زمان توالت را به کمتر از 5 دقیقه محدود کنید

 

صرف زمان زیاد برای نشستن روی کاسه توالت باید یکی از بزرگترین مشکلاتی باشد که منجر به اپیدمی هموروئید می شود. این یک عادت بد است! اگر شما مقصر هستید، لطفا همین الان متوقف شوید!

 

نه تنها فشار دادن و زور زدن مداوم منجر به تورم هموروئید می شود، بلکه حتی اگر فقط در آنجا نشسته باشید بدون اینکه زور بزنید، کاسه توالت مانند خلاء عمل می کند که منجر به تورم بیشتر هموروئید شما می شود. زمان مناسب برای ماندن در توالت 5 دقیقه است.

 

داروی بواسیر

 

اگر بواسیر شما فقط ناراحتی خفیفی ایجاد می کند، پزشک ممکن است داروی بواسیر شامل کرم ها، پمادها، شیاف ها یا پدهای بدون نسخه را پیشنهاد دهد. این محصولات حاوی موادی مانند فندق یا هیدروکورتیزون و لیدوکائین هستند که می توانند به طور موقت درد و خارش را تسکین دهند.

 

از کرم‌های استروئیدی بدون نسخه برای بیش از یک هفته استفاده نکنید، مگر اینکه پزشکتان تجویز کرده باشد، زیرا می‌تواند پوست شما را نازک کند.

 

تزریق (اسکلروتراپی). پزشک یک محلول شیمیایی به بافت هموروئید تزریق می کند تا آن را کوچک کند. در حالی که تزریق باعث درد کم یا بدون درد می شود، ممکن است نسبت به بستن نوار لاستیکی موثرتر باشد.

 

فواید روغن زیتون برای پوست
فواید روغن زیتون برای پوست


بستن نوار لاستیکی: پزشک شما یک یا دو باند لاستیکی کوچک در اطراف پایه یک هموروئید داخلی قرار می دهد تا گردش خون آن را قطع کند. بواسیر از بین می رود و در عرض یک هفته می افتد.

 

بستن هموروئید می تواند ناراحت کننده باشد و باعث خونریزی شود که ممکن است دو تا چهار روز پس از عمل شروع شود اما به ندرت شدید است. گاهی اوقات، عوارض جدی تری ممکن است رخ دهد.

 

انعقاد: تکنیک های انعقاد از لیزر یا نور مادون قرمز یا گرما استفاده می کنند. آنها باعث سفت شدن و چروک شدن هموروئیدهای داخلی خونریزی دهنده کوچک می شوند. انعقاد عوارض جانبی کمی دارد و معمولاً ناراحتی کمی ایجاد می کند.

 

عمل بواسیر با تیغ جراحی هموروئید چگونه است

 

تنها درصد کمی از افراد مبتلا به هموروئید به عمل بواسیر با تیغ جراحی نیاز پیدا می کنند. با این حال، اگر سایر روش‌ها موفقیت‌آمیز نبودند یا هموروئید بزرگ دارید، پزشک ممکن است یکی از موارد زیر را توصیه کند:

 

برداشتن هموروئید (هموروئیدکتومی). با انتخاب یکی از تکنیک های مختلف، جراح بافت بیش از حدی را که باعث خونریزی می شود، برمی دارد. جراحی را می توان با بی حسی موضعی همراه با آرام بخش، بی حسی نخاعی یا بیهوشی عمومی انجام داد.

 

هموروئیدکتومی موثرترین و کامل ترین راه برای درمان هموروئیدهای شدید یا عود کننده است. عوارض می تواند شامل مشکل موقت در تخلیه مثانه باشد که می تواند منجر به عفونت دستگاه ادراری شود. این عارضه عمدتاً پس از بی حسی نخاعی رخ می دهد.

 

اکثر افراد بعد از عمل کمی درد دارند که داروها می توانند آن را تسکین دهند. خیساندن بواسیر در حمام گرم نیز ممکن است کمک کند.

 

منگنه زدن هموروئید. این روش که هموروئیدوپکسی منگنه نامیده می شود، جریان خون را به بافت هموروئیدی مسدود می کند. معمولاً فقط برای بواسیر داخلی استفاده می شود.

منگنه کردن معمولاً درد کمتری نسبت به هموروئیدکتومی دارد و امکان بازگشت زودتر به فعالیت‌های روزمره را فراهم می‌کند.

 

با این حال، در مقایسه با هموروئیدکتومی، منگنه زدن با خطر بیشتری برای عود و افتادگی رکتوم همراه است، که در آن بخشی از رکتوم از مقعد بیرون زده است.

 

عوارض آن می تواند شامل خونریزی، احتباس ادرار و درد، و همچنین، به ندرت، یک عفونت خونی تهدید کننده زندگی (سپسیس) باشد. با پزشک خود در مورد بهترین گزینه برای شما صحبت کنید.


درمان بواسیر با روغن زیتون

 

درمان بواسیر با روغن زیتون رگ های خونی را انعطاف پذیرتر می کند و در نتیجه ناراحتی ناشی از دفع مدفوع سفت را کاهش می دهد. به این ترتیب روغن زیتون حتی می تواند تا حدی از ایجاد توده ها جلوگیری کند.

 

همچنین روغن زیتون دارای خواص ضد التهابی است که باعث کاهش ناراحتی و تسکین وریدهای ملتهب می شود. اسیدهای چرب تک اشباع موجود در روغن زیتون نیز می تواند به تنظیم حرکات روده و جلوگیری از یبوست کمک کند.

 

درمان بواسیر با روغن نارگیل

 

لیپید چیست و چه کاربردی دارد بیشتر بخوانید: لیپید چیست و چه کاربردی دارد

برای درمان بواسیر با روغن نارگیل، از بهترین روغن نارگیل با کیفیتی که می توانید پیدا کنید استفاده کنید. روغن نارگیل ارگانیک بیشترین فواید سلامتی را خواهد داشت.

 

می توانید روغن نارگیل را برای بواسیر با مصرف منظم آن به صورت داخلی مصرف کنید یا به صورت خارجی از آن استفاده کنید. هر دو روش کاربردی می توانند به طور موثر علائم شما را درمان کنند.

 

در اینجا چند روش استفاده از روغن نارگیل برای درمان هموروئید آورده شده است:

روغن نارگیل را در رژیم غذایی خود بگنجانید. می توانید با روغن نارگیل آشپزی کنید. روغن نارگیل ذوب شده را با فندق مخلوط کنید. فندق از دیرباز به عنوان یک درمان خانگی برای هموروئید مورد استفاده قرار می گرفته است.

 

با استفاده از یک گلوله پنبه، مخلوط را روی هموروئید خارجی بمالید. این کار را چند بار در روز انجام دهید تا زمانی که علائم شما فروکش کند.

 

شیاف روغن نارگیل بسازید. می توانید با شکل دادن به روغن نارگیل به شکل استوانه های کوچک به عرض یک مداد، شیاف هایی از روغن نارگیل ایجاد کنید. آنها را تا زمانی که برای استفاده آماده شوند، فریز کنید. هم روغن نارگیل و هم دمای سرد می توانند به تسکین سریع کمک کنند.

 

روغن نارگیل ذوب شده و زردچوبه را با هم مخلوط کنید. زردچوبه دارای خواص ضد التهابی است و ترکیب نارگیل و زردچوبه را به ترکیبی قدرتمند تبدیل می کند. با استفاده از یک تکه پنبه یا دستمال، آن را مستقیماً روی هموروئید خارجی بمالید.

 

حدود 1/4 تا 1/2 فنجان روغن نارگیل را به حمام خود اضافه کنید. آب گرم و روغن نارگیل هم تسکین دهنده هستند و هم می توانند به کوچک شدن بواسیر و تسکین علائم کمک کنند. به عنوان یک مزیت اضافی، روغن نارگیل بقیه پوست شما را نیز نرم و ابریشمی می کند.

 

درمان بواسیر با روغن کندر

 

درمان بواسیر با روغن کندر از دیرباز به عنوان سنت باستانی شرق برای درمان درد و التهاب هموروئید استفاده می شده است. کندر نه تنها التهاب را آرام می کند، بلکه انواع خاصی از باکتری ها را که در غیر این صورت باعث عفونت می شوند را از بین می برد و همچنین یک مسکن درد است.

 

روغن کندر را می توان با روغن حامل مانند روغن نارگیل یا روغن جوجوبا رقیق کرد و روی هموروئید بمالید. روغن‌های ضروری نیز در صورت استنشاق هنوز اثرات ضد التهابی دارند، بنابراین می‌توانید از آنها در رایحه درمانی استفاده کنید.

 

درمان بواسیر با روغن مورد

 

درمان بواسیر با روغن مورد می تواند درد و خونریزی ناشی از هموروئید را درمان کند. این روغن،

حتی در افرادی که به داروهای استاندارد ضد هموروئید پاسخ نمی‌دادند نیز مؤثر بود.

روغن مورد را می توان با یک اونس خامه سرد مخلوط کرد و روی هموروئید بمالید. شما باید آن را قبل از استفاده رقیق کنید – استفاده از روغن های ضروری رقیق نشده اغلب باعث واکنش های آلرژیک و تحریک پوست می شود.

 

درمان بواسیر با عصاره شاه بلوط اسبی

 

عصاره شاه بلوط اسبی در درمان بواسیر درد را بهبود می بخشد و تورم را زمانی که به عنوان درمانی برای هموروئید و رگ‌های واریسی استفاده می‌شود، کاهش می دهد. اگر مکرر دچار رگ های واریسی یا هموروئید می شوید، یک کرم از قبل مخلوط شده خریداری کنید تا مستقیماً روی هموروئید خارجی خود بمالید.

 

شاه بلوط اسبی ممکن است لخته شدن خون را کند کند و نباید قبل از هر عمل جراحی استفاده شود. برای افرادی که به لاتکس آلرژی دارند، ممکن است واکنش مشابهی نیز ایجاد شود.

 

درمان بواسیر با اسانس دارچین

 

درمان بواسیر با اسانس دارچین رشد بافت های سالم را تحریک می کند و التهاب را تسکین می دهد. استفاده از اسانس دارچین برای بواسیر خارجی باید با دقت انجام شود. 3 تا 5 قطره اسانس دارچین را در 1 اونس رقیق کنید.

 

روغن نارگیل ذوب شده یا روغن بادام شیرین اثرات ضد التهابی ایجاد می کند. با این حال، افرادی که پوست حساسی دارند نباید از اسانس دارچین به صورت موضعی استفاده کنند.

 

درمان بواسیر با اسانس میخک

 

اسانس میخک برای درمان بواسیر را می توان به شکل خالص آن خریداری کرد یا در مخلوط با کرم استفاده کرد. در افرادی که دارای شقاق مزمن مقعدی هستند، که گاهی اوقات همراه با بواسیر است، کرم روغن میخک منبع معتبری برای بهبود فشار مقعد نشان داده شده است.

 

شما می توانید کرم روغن میخک را به صورت آنلاین یا از یک فروشگاه مواد غذایی طبیعی خریداری کنید. شما می توانید با مخلوط کردن اسانس با یک لوسیون بدون عطر و بر پایه روغن ضد حساسیت – 3 تا 5 قطره در هر اونس لوسیون، آن را خودتان درست کنید. روغن میخک می تواند برای افرادی با پوست حساس تحریک کننده باشد.

 

درمان بواسیر با اسانس نعناع فلفلی

 

درمان بواسیر با اسانس نعناع فلفلی بسیار موثر است. ترکیب منتول به همراه اسانس نعناع فلفلی به دلیل خواص ضدالتهابی آن، به کاهش فشار اطراف مقعد کمک کند و حرکات روده شما را کمتر دردناک می کند و در نهایت به درمان بواسیر کمک می کند.

 

افرادی که پوست حساسی دارند باید از روغن های نعناع پرهیز کنند. به یاد داشته باشید که این اسانس را قبل از استفاده به خوبی رقیق کنید.

 

درمان بواسیر با روغن درخت چای

 

درمان بواسیر با روغن درخت چای به دلیل خواصی است که باکتری ها را می کشد، التهاب را کاهش می دهد و باعث بهبودی هموروئید می شود. روغن درخت چای به تنهایی قوی تر از آن است که مستقیماً روی پوست ملتهب حساس اطراف هموروئید بمالید.

 

اما می‌توانید با استفاده از یک یا دو روغن دیگر از این فهرست و رقیق کردن آن با روغن جوجوبا یا روغن نارگیل، پماد روغن درخت چای درست کنید.

 

درمان بواسیر با اسانس شوید

 

درمان بواسیر با اسانس شوید به‌عنوان یک عامل ضدالتهاب قوی عمل می‌کند و می‌توان آن را با درخت چای، فندق جادوگر و روغن سرو مخلوط کرد تا یک پماد قوی برای مبارزه با هموروئید بسازد. این روغن ضروری را با روغن حامل مانند بادام شیرین یا نارگیل برای محافظت از پوست خود کم کنید.

 

درمان بواسیر با روغن سرو

 

درمان بواسیر با روغن سرو به دلیل خواص ضد میکروبی، تسکین دهنده و قابض است که می تواند جریان خون و درد اطراف هموروئید خارجی را بهبود بخشد. روغن سرو را با روغن حامل مخلوط کنید تا از سوختن پوست خود جلوگیری کنید.

 

افرادی که پوست حساسی دارند از استفاده از روغن سرو برای پوست خودداری کنند. اسپری این روغن به هوا را برای اثرات ضد میکروبی آن در نظر بگیرید.

 

چگونه بواسیر را در خانه درمان کنیم

 

روغن‌های و اسانس ها روشی برای درمان هموروئید هستند که توجه بیشتری را به خود جلب می‌کنند. ما هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز داریم تا بفهمیم روغن‌های ضروری چقدر در مقایسه با سایر درمان‌های سنتی هموروئید مؤثر هستند. اما تلاش برای درمان بواسیر خود در خانه با روغن‌های ضروری یک درمان خانگی نسبتا کم خطر است و گزینه‌های زیادی برای امتحان کردن وجود دارد.

 

منابع:

mayoclinic

healthline