پروپیلن گلیکول در محصولات آرایشی

پروپیلن گلیکول در محصولات آرایشی

پروپیلن گلیکول در محصولات آرایشی

 

پروپیلن گلیکول در بیش از 4000 محصول یا فرمولاسیون در صنایع آرایشی و بهداشتی استفاده می شود. بر این اساس، پروپیلن گلیکول در لوازم آرایشی به عنوان یک مرطوب کننده، نرم کننده پوست، حامل در روغن های معطر، حلال ها و کاهش دهنده های ویسکوزیته برای حفظ رطوبت در پوست عمل می کند.

 

تاثیر پروپیلن گلیکول در لوازم آرایشی چیست؟

 

پروپیلن گلیکول، به عنوان 1،2-پروپاندیول شناخته می شود که یک الکل مصنوعی با توانایی جذب آب است. این ماده به صورت مایعی چسبناک، بی رنگ و تقریباً بی بو با طعم ملایم شیرین است.

پروپیلن گلیکول یکی از مواد پرکاربرد در لوازم آرایشی و بهداشتی و محصولات مراقبت شخصی از جمله: پاک کننده ها، مرطوب کننده ها، صابون های حمام، شامپوها و نرم کننده ها، دئودورانت های حالت دهنده، فرآورده های اصلاح و عطرها می باشد.

 

پروپیلن گلیکول در الکل
پروپیلن گلیکول در الکل

 

پروپیلن گلیکول علاوه بر اینکه به عنوان یک ماده در محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می شود، در بسیاری از مواد غذایی مانند آبجو، محصولات پخته شده بسته بندی شده، محصولات لبنی منجمد و کره نیز استفاده می شود. گیاهان، قهوه، آجیل و نوشابه.

از سوی دیگر، این ماده شیمیایی به عنوان یک ماده غیرفعال به عنوان حلال در بسیاری از داروها، حتی در غلظت های بالای 98 درصد در داروهای موضعی و 92 درصد در داروها نیز استفاده می شود. این ماده یک افزودنی است و چیزی نیست که در داروخانه پیدا کنید و به تنهایی از آن استفاده کنید.

 

دلیل نقش پروپیلن گلایکول در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی این است که به دلیل خاصیت جذب آب، به عنوان یک مرطوب کننده عمل می کند و در مرطوب کننده ها برای بهبود ظاهر پوست با کاهش پوسته پوسته شدن و بازیابی لطافت پوست استفاده می شود.

 

سایر کاربردهای پروپیلن گلیکول شامل نرم کننده پوست، کاهش دهنده ویسکوزیته، حلال و مواد تشکیل دهنده عطر محصول است. این ماده از ذوب شدن محصولات در دمای شدید (مثل زمانی که مرطوب کننده خود را در ماشین داغ بگذارید) جلوگیری می کند.

 

پروپیلن گلیکول برای پوست

 

جذب آب

 

پروپیلن گلیکول برای پوست به عنوان یک مرطوب کننده با غلظت کم به عنوان جاذب آب عمل می کند. این ماده به ترشح آب و رساندن آن به بیرونی ترین لایه پوست کمک می کند.

بنابراین محصولات آرایشی با پروپیلن گلیکول در آبرسانی پوست و رفع خشکی پوست و برنزه شدن بسیار مفید خواهند بود. همچنین این ماده به دلیل خاصیت اتصالی خود می تواند انتقال سایر مواد فعال را به پوست افزایش دهد.

 

پروپیلن گلیکول بدون اینکه چرب باشد به افزایش هیدراتاسیون کمک می کند و به بنزوئیل پراکسید کمک می کند تا عمیق تر و موثرتر به منافذ پوست نفوذ کند.

 

مرطوب کننده

 

پروپیلن گلیکول به عنوان یک مرطوب کننده عمل می کند، محصولات مراقبت از پوست حاوی این ماده فواید مرطوب کننده متعددی را برای پوست ایجاد می کنند.

در این مرحله، پس از استفاده از محصولات غنی شده با پروپیلن گلیکول، پوست احساس صافی و غیر چسبندگی پیدا می کند.

 

علائم پیری را کاهش می دهد

 

همه پوست ها در معرض خطر شروع پیری پس از یک مقطع خاص از زندگی هستند. دلیل این امر این است که پوست دارای ماده ای به نام عامل مرطوب کننده طبیعی است که با افزایش سن خشک می شود. این باعث ایجاد علائم پیری پوست مانند چین و چروک، پوسته پوسته شدن و زبری می شود.

 

بنابراین، اگر از پروپیلن گلایکول در محصولات استفاده شود، این محصولات می توانند سرعت پیری پوست را کاهش دهند و به حفظ ظاهر جوان پوست برای مدت طولانی کمک کنند.

 

افزایش اثر لوازم آرایشی

 

علاوه بر مزایای منحصر به فرد ذکر شده در بالا، پروپیلن گلیکول در لوازم آرایشی برای کمک به جذب سایر مواد فعال استفاده می شود. این ماده به ساده سازی و افزایش نفوذ سایر مواد و مواد مغذی از طریق پوست کمک می کند.

 

نرم کننده

 

پروپیلن گلایکول به عنوان یک نرم کننده برای ایجاد یک لایه محافظ روی پوست عمل می کند. این کار به از دست دادن آب کمک می کند و پوست را صاف و سالم می کند.

 

بهبود آکنه

 

یکی از شایع ترین و آزاردهنده ترین مشکلات پوستی که با آن مواجه می شوید، آکنه است. در واقع، پوست های مستعد آکنه، پوست های حساسی هستند، بنابراین استفاده از لوازم آرایشی یا محصولات مراقبت از پوست به طور کلی نیاز به احتیاط دارد. زیرا بسیاری از مواد آرایشی پتانسیل آسیب رساندن به پوست آکنه ای را بیشتر از پاکسازی آن دارند.

 

با این حال، پروپیلن گلیکول برای آکنه ایمن است، زیرا چرب و چسبنده نیست. بنابراین، پروپیلن گلیکول موجود در لوازم آرایشی به بهبود پوست در طول زمان و محو شدن لکه های آکنه کمک می کند.

 

بهبود لکه های پوستی

 

این ماده به کاهش ظاهر لکه ها در طول زمان کمک می کند: این ماده به دلیل خاصیت مرطوب کنندگی پوست را تغذیه می کند و به کاهش لکه ها کمک می کند.

 

نگهدارنده

 

پروپیلن گلیکول اغلب در ترکیب با سایر مواد شیمیایی به عنوان نگهدارنده در محصولات آرایشی و مراقبت از پوست استفاده می شود.

 

کنترل ویسکوزیته

 

لیپید چیست و چه کاربردی دارد بیشتر بخوانید: لیپید چیست و چه کاربردی دارد

پروپیلن گلایکول ضخامت فرمولاسیون و محصولات آرایشی را کاهش می دهد. این به پخش بهتر آنها در سطح پوست کمک می کند و همچنین میزان جذب محصولات را بهبود می بخشد.

 

حلال

 

پروپیلن گلایکول برای حل کردن مواد در فرمولاسیون محصول استفاده می شود تا آنها را با هم مخلوط کرده و به درستی کار کنند. همچنین به عنوان حامل مواد فعال عمل می کند.

 

چگونه از پروپیلن گلیکول در لوازم آرایشی استفاده کنیم؟

 

علاوه بر فواید پروپیلن گلیکول برای پوست که در بالا ذکر شد، پایگاه های داده آرایشی نشان می دهد که پروپیلن گلایکول ممکن است یک ماده نسبتاً خطرناک باشد.

پروپیلن گلیکول به عنوان یک محرک احتمالی پوست طبقه بندی می شود، در حین استفاده باید از تماس با پوست آسیب دیده، سوخته یا تماس با چشم، دهان و بینی خودداری شود.

 

قبل از شروع استفاده از آن، توصیه می شود مقدار کمی از محصول را روی بازوی خود آزمایش کنید. در صورت مشاهده علائم ناسازگاری یا واکنش های آلرژیک، مصرف را قطع کنید.

علاوه بر این، بیماران مبتلا به اگزما باید با احتیاط از محصولات حاوی پروپیلن گلیکول استفاده کنند، زیرا بروز درماتیت تماسی آلرژیک به پروپیلن گلیکول در این جمعیت بسیار شایع است.

 

از سوی دیگر، به دلیل اینکه پروپیلن گلایکول موجود در لوازم آرایشی اثر افزایش نفوذ سایر مواد و مواد شیمیایی به داخل درم دارد، در صورت سمی بودن و همچنین تحریک پوست، این آسیب بیشتر می شود.

 

به طور خلاصه، پروپیلن گلیکول یک مایع بی رنگ و بی بو است که کاملاً در آب محلول است. وجود پروپیلن گلایکول در لوازم آرایشی به عنوان یک مرطوب کننده، نگهدارنده، حلال یا نرم کننده در انواع فرمولاسیون ها مانند کرم ها، لوسیون ها، سرم ها، شامپوها و بسیاری موارد دیگر عمل می کند.

لطفاً برای اطلاعات بیشتر با خط تلفن مجموعه آرکا شیمی گستر سپیدار تماس بگیرید.

 

فروش پروپیلن گلیکول
فروش پروپیلن گلیکول

 

 

پروپیلن گلیکول در سیگارهای الکترونیکی

 

پروپیلن گلیکول در سیگارهای الکترونیکی در کنار گلیسیرین گیاهی، مورد استفاده در سیگارهای الکترونیکی است. این ماده توسط سیگارهای الکترونیکی به قطرات بسیار ریز تبدیل می شود. همچنین به عنوان یک حامل برای نیکوتین و طعم دهنده ها که به برخی از مایعات الکترونیکی اضافه می شوند، عمل می کند.

 

مطالعات اخیر نشان می دهد که سیگارهای الکترونیکی ممکن است اثرات مضری برای سلامتی داشته باشند و برخی از این اثرات ممکن است به مخلوط پروپیلن گلیکول و سایر مواد مرتبط باشد. برخی از این خطرات سلامتی شامل آسیب ریه و بیماری ریه است.

 

مطالعات دیگر همچنین نشان می‌دهند که پروپیلن گلایکول در صورت گرم شدن در سیگارهای الکترونیکی به ترکیبات سرطان‌زا تبدیل می‌شود.

 

آیا پروپیلن گلیکول برای پوست بی خطر است؟

 

نگرانی‌ها از این واقعیت ناشی می‌شوند که پروپیلن گلیکول از نفت گرفته می‌شود، که یک سرطان‌زای احتمالی است. اما این دو ماده کاملاً یکسان نیستند.

در واقع، پروپیلن گلایکول آرایشی، ایمن و غیرسمی است. بنابراین برای اکثر افراد، استفاده از لوسیون حاوی پروپیلن گلیکول نگران کننده نیست.

 

با این حال، پروپیلن گلایکول می تواند پوست برخی افراد را تحریک کند و باعث واکنش آلرژیک شود، به خصوص اگر پوست حساسی دارید. به ویژه ایجاد سوزش، بثورات و خارش هنگام استفاده روی صورت گزارش شده است.

 

پروپیلن گلیکول در داروسازی
پروپیلن گلیکول در داروسازی

 

پروپیلن گلیکول یک مرطوب کننده است، به این معنی که این ماده به مواد آرایشی اضافه می شود تا رطوبت را در پوست و مو افزایش دهد.

پروپیلن گلیکول به خوبی توسط پوست قابل جذب است و نباید باعث قرمزی یا تحریک شود. با این حال، مشکل بالقوه این ماده، این است که یک مرطوب کننده افزایش دهنده نفوذ است.

 

مرطوب کننده ها رطوبت را از هر چیزی در اطراف خود جذب می کنند. اگر محصولات مراقبت از پوست شما حاوی یک جاذب رطوبت باشد، می تواند در جاهایی از پوست که به طور معمول جذب رطوبت ندارند نفوذ کنند. این مورد شامل سموم مضر نیز می باشد.

 

اگر این سموم پوستی مانند آلاینده‌ها یا مواد شیمیایی باشند، می‌توانند به سد لیپیدی آسیب رسانده و باعث تحریک پوست شوند.

تمامی افراد ممکن است نخواهند از این ماده به عنوان رطوبت رسان استفاده کنند. دلیل آن می تواند حساسیت به این ماده باشد. جایگزین این ماده می تواند گلیسیرین باشد که آن هم می تواند رطوبت پوست را تامین کند.

 

برای مطالعه بیشتر در مورد این ماده می توانید وارد لینک های زیر شوید:

 

پروپیلن گلیکول در عطر

پروپیلن گلیکول در مواد غذایی

 

منابع:

 

what are the uses of propylene glycol in cosmetics

propylene glycol