منتول کریستال چیست و چه کاربردی دارد

منتول کریستال چیست و چه کاربردی دارد

منتول کریستال چیست و چه کاربردی دارد

 

منتول کریستال یا جوهر نعناع در دمای اتاق جامد است و به دلیل ویژگی های خنک کنندگی و طراوت و همچنین عطر قوی و مطلوب نعنایی محبوب است. منتول کریستال در الکل محلول است، اما در آب و گلیسیرین نامحلول است. کریستال های منتول به طور طبیعی از طریق استخراج اسانس نعناع (Mentha arvensis) تولید می شوند.

 

در طیف گسترده ای از کاربردهای آرایشی و محصولات مصرفی مانند خمیر دندان، دهان شویه، کرم های مو و پوست، قرص های گلودرد، مالش ماهیچه ها، عوامل خنک کننده و روغن های دارویی استفاده می شوند. همچنین می توان از آنها در صنعت صابون سازی استفاده کرد.

 

ساختار منتول

 

کاربرد منتول کریستال چیست

 

منتول کریستال در دمای اتاق، بی رنگ یا سفید، جامد، کوچک، شکننده، ماده بلوری با بافت مومی است. کریستال‌های منتول در قطره منتول که در رایحه‌درمانی استفاده می‌شود، تنفس راحت‌تر را تقویت می‌کند، به طور موقت گرفتگی بینی را تسکین می‌دهد، گلودرد را تسکین می‌دهد، علائم تب، سرفه، سردرد و ناراحتی‌های سینوسی را کاهش می‌دهد، ایمنی را تقویت می‌کند و علائم بیماری را از بین می برد.

 

منتول کریستال در محصولات آرایشی

 

منتول کریستال در محصولات آرایشی استفاده می‌شوند و احساس خنکی به پوست می‌دهند، تحریک، خارش و سوزش را آرام می‌کنند، جوش‌های سرسیاه و سر سفید را از بین می‌برند، لکه‌های تیره و لکه‌های پیری را کاهش می‌دهند و پوست شفاف‌تری را ایجاد می‌کنند. آنها همچنین پوست را تمیز و مرطوب می کنند و آن را درخشان، محکم تر و صاف تر می کنند.

 

منتول کریستال در مو

 

منتول کریستال در مو استفاده می‌شود و تولید روغن را تنظیم می‌کند، تجمع شوره‌ها را از بین می‌برد، شپش‌ها را از بین می برد و آسیب های بدن را ترمیم می‌کند.

آلاینده‌ها و سبوم اضافی را از بین می‌برد، التهاب و سوزش را کاهش می‌دهد، گردش خون را تحریک می‌کند، تارهای مو را تصفیه می‌کند، درخشندگی طبیعی مو را تقویت می‌کند. و رشد موهای بلندتر، قوی تر و شاداب تر را به ارمغان می آورد.

 

منتول کریستال در محصولات دارویی

 

منتول کریستال در محصولات دارویی احساس خنک کنندگی را برای درمان درد، گرفتگی عضلات، رگ به رگ شدن و سوزش به ارمغان می آورد. آنها به آرام کردن ماهیچه ها و عضلات گرفته کمک می کنند و در عین حال سردردهای تنشی، حالت تهوع و سرگیجه را کاهش می دهند و می توانند به عنوان داروهای ضد احتقان برای تقویت راه های تنفسی استفاده شوند.

 

تولید منتول کریستال

 

تولید منتول کریستال که ترکیبی آلی از منتول کریستال است به طور طبیعی در سلول‌های غدد ترشحی گیاه Mentha arvensis از طریق فرآیند بیوسنتز به وجود می آید. نعناع ذرت، نعناع وحشی، نعناع صحرایی، نعناع ژاپنی، نعناع چینی یا نعناع برزیلی از معروف ترین انواع نعناع هستند.

 

گیاه Mentha arvensis اصلی‌ترین نوع نعناع است که برای به دست آوردن این ماده و همچنین تکه‌های منتول طبیعی از آن استفاده می‌شود.

 

تولید منتول از طریق فرآیند انجماد اسانس جوهر نعناع که حاصل از گونه‌ای نعناع است، به دست آید. پس از این فرآیند، کریستال‌ها، از طریق یک فرآیند فیلتر کردن حذف می‌شوند. از طرف دیگر، ممکن است به صورت مصنوعی تولید شود.

 

منتول چیست و آشنایی با خواص و کاربرد های آن
منتول چیست و آشنایی با خواص و کاربرد های آن

 

منتول کریستال در دمای بالاتر از دمای اتاق، شروع به ذوب شدن می کنند و می توانند به راحتی در اسانس، آب، روغن یا الکل حل شوند. منتول با رایحه ای بسیار با طراوت که مشخصه گیاه منشاء آن است، معمولاً به عنوان یک عنصر در محصولات بهداشت دهان و دندان برای اثر محرک و احساس خنک کنندگی آن استفاده می شود.

 

خواص بیهوشی آن باعث شده است که آن را برای استفاده در قرص‌هایی که گلودرد را تسکین می‌دهند و در مرکبات، پمادها و مومیایی‌ها استفاده شود. همچنین به عنوان یک عنصر که دارای اثرات حجیم کننده و خنک کننده است، در محصولات مو، و در محصولات آرایشی خوشبو کننده استفاده می شود.

 

جوهر نعناع و کاربرد های آن

 

جوهر نعناع نام قدیمی منتول است. در دوران باستان، اگرچه منتول کریستال هنوز کشف نشده بود، اما جوهر نعناع و گیاه نعناع در چندین فرهنگ برای رفع علائم سرماخوردگی، مانند سرفه و بیماری های تنفسی استفاده می شد. برگ‌های نعناع را برای از بین بردن بوی بد دهان و کاهش درد گلو می‌جویدند و از آن برای تسکین پوستی که دچار بریدگی، زخم، سوختگی و جای جوش بود، ضماد درست می‌کردند.

 

برخی از فرهنگ ها مانند فرهنگ های آسیایی، مصری و یونانی از برگ نعناع در کاربردهای آشپزی استفاده می کردند. سرانجام، در قرن نوزدهم، منتول وارد آمریکا شد و به تدریج به دلیل اثربخشی آن در کاهش انواع دردها و همچنین حالت تهوع و احتقان، محبوبیت پیدا کرد.

 

فواید منتول کریستال

 

فواید منتول کریستال بسیار پر شمار است. این ماده گلودرد ناشی از عفونت‌های تنفسی، آلرژی یا ناراحتی‌های سینوسی را تسکین می‌دهند.

 

فواید منتول کریستال به کاهش علائم تب، سرفه، سردرد، ناراحتی های سینوسی، تسهیل درمان و تثبیت احساسات با بالا بردن خلق و خوی شهرت دارد.

 

این ماده کریستالی که در لوازم آرایشی استفاده می‌شوند، احساس خنکی به پوست می‌دهد که به کاهش احساس سوزش، خارش کمک می‌کند.

 

اعتقاد بر این است که دانه های سرسیاه و سرسفید را از بین می برد و ظاهر لکه های تیره و همچنین لکه های پیری را کاهش می دهد، در نتیجه از بروز آکنه جلوگیری می کند و باعث شفافیت پوست می شود.

 

پوست را تمیز، مرطوب و درخشان می کند. علاوه بر این، خاصیت قابض آن برای سفت کردن پوست شناخته شده است و باعث می‌شود که پوست سفت‌تر و صاف‌تر به نظر برسد.

 

منتول کریستال که در مو استفاده می‌شود، به تنظیم تولید چربی روی پوست سر شهرت دارد و کیفیت شفاف‌کنندگی آن برای از بین بردن تجمع شوره سر شناخته شده است.

 

علاوه بر این، تند بودن رایحه و توانایی پاک‌کنندگی آن به از بین بردن یا کاهش تعداد شپش‌ها کمک می‌کند و در عین حال کمک می‌کند تا هر گونه شپش بیشتری را از چسباندن به مو دور کند، به‌ویژه هنگامی که همراه با سایر محصولات درمانی استفاده شود.

 

 با ترمیم آسیب، از بین بردن آلاینده ها و سبوم اضافی، کاهش التهاب و تحریک، تحریک گردش خون و پاکسازی تارها، محصولات موی طبیعی آغشته به کریستال های منتول می توانند درخشندگی طبیعی مو را تقویت کرده و رشد مو را  قوی تر و شاداب تر کنند.

 

قطره منتول موضعی یا استنشاقی برای استفاده به عنوان یک ضداحتقان که به باز شدن راه تنفس کمک می کند، ایده‌آل می‌کند. کریستال های منتول دارای خواص ضد اسپاسم موثری هستند که به آرامش عضلات کمک می کند، در حالی که کیفیت ضد استفراغ آنها سردردهای تنشی، حالت تهوع و سرگیجه را برطرف می کند، بنابراین خطر استفراغ را کاهش می دهد.

 

همانطور که گفته شد، کریستال های منتول دارای خواص درمانی بسیاری هستند. موارد زیر فواید این ماده را نشان می دهد:

 

آرایشی: آنتی باکتریال، نیروبخش، تسکین دهنده، خنک کننده، تحریک کننده گردش خون، حجیم کننده

دارویی: ضد درد، بی حس کننده، ضد باکتری، خنک کننده، محرک گردش خون، خلط آور، ضد میکروب، ضد اسپاسم، ضد احتقان، ضد استفراغ، ضد سرفه

 

موارد استفاده منتول کریستال

 

موارد استفاده منتول کریستال در کاربردهای متنوعی استفاده می شود که یکی از آنها آروماتراپی است، که می تواند به کاهش احتقان در بینی و ریه ها کمک کند. برای کاهش ناراحتی‌های تنفسی، مقداری منتول کریستال را به دیفیوزر دلخواه خود اضافه کنید.

 

برای دستور العمل ضداحتقان که شامل استفاده از دیفیوزر الکتریکی نمی شود، ابتدا 1 تا 2 کریستال را در یک کاسه آب داغ بخار پز بریزید، سپس یک حوله بزرگ را روی سر و کاسه قرار دهید و به سادگی نفس عمیق بکشید تا باز شود. ابتدا از بسته بودن چشم ها برای این کار اطمینان حاصل کنید.

 

ترکیب کریستال‌های منتول و بخار برای تسکین سینوس‌های تحریک‌شده، ملتهب و احتقان‌شده شناخته شده است، بنابراین با افزایش دفع مخاط، تنفس را آسان‌تر می‌کند.

 

برای استنشاق بخار منتول کریستال در حمام به ½ قاشق چایخوری از این ماده نیاز دارید. به کریستال‌ها اجازه می‌دهد تا با گرمای حمام ذوب شوند و رایحه نیروبخش خود را از خود بیرون دهند، بویی که به داشتن ویژگی‌های تقویت‌کننده سیستم ایمنی معروف است.

 

برای تهیه یک استنشاق کننده برونش درمانی آروماتراپی غنی شده با کریستال منتول، با ترکیب مواد زیر در یک بطری شیشه ای کوچک شروع کنید: 1 قاشق چایخوری کریستال منتول، 15 قطره اسانس اکالیپتوس، و 5 قطره اسانس رزماری. درب بطری را ببندید و آن را به خوبی تکان دهید تا مطمئن شوید که همه مواد کاملاً با هم مخلوط شده اند.

 

برای استفاده از این استنشاق، به سادگی درب بطری را باز کنید و چند نفس عمیق از طریق بینی بکشید. این مرحله تنفس عمیق را می توان تا 3 بار و با یک استراحت کوتاه در هر بار تکرار کرد. این ترکیب مناسب برای سفر همچنین برای درمان بیماری مفید است، زیرا هضم غذا را آسان می کند در حالی که خواص ضد عفونی کننده آن به رفع ناراحتی معده کمک می کند.

 

احتیاط: منتول فرار، قابل اشتعال است و در صورت رقیق نشدن مناسب می تواند باعث تحریک پوست شود. به همین دلیل، مهم است که از چشم‌ها و دست‌ها محافظت شود و محصول در مکانی با تهویه مناسب دور از منابع مستقیم گرما نگهداری شود.

 

کاربردهای گلیسیرین، منتول روغن آرگان
کاربردهای گلیسیرین، منتول روغن آرگان

 

منتول کریستال که در کاربردهای آرایشی و موضعی استفاده می‌شوند، خاصیت ضد خارش خود را به مرطوب‌ کننده‌های تسکین‌دهنده می دهند و می‌توانند مناطق ملتهب یا آفتاب سوخته پوست را آرام کنند. منتول می تواند احتقان را برطرف کند و به تقویت ایمنی کمک کند.

لیپید چیست و چه کاربردی دارد بیشتر بخوانید: لیپید چیست و چه کاربردی دارد

 

برای تهیه یک دستور حمام با این اثر، کریستال‌های منتول را با نمک صورتی هیمالیا، نمک اپسوم و در مجموع 28 قطره اسانس مورد علاقه خود کاملاً هم بزنید. برای استفاده از مخلوط حاصل، کل مقدار را در یک حمام گرم بریزید. اگر مقدار کمتری استفاده شود، باقیمانده مخلوط را می توان در یک شیشه ذخیره کرد. این ترکیب فقط باید توسط بزرگسالان استفاده شود.

 

برای یک اسکراب لایه بردار خنک کننده که پوست مرده را از بین می برد، روشنایی طبیعی پوست را تقویت می کند و پوست جدیدتر و سالم تر را به ارمغان می آورد، با آسیاب کردن 1 قاشق چایخوری منتول کریستال شروع کنید.

 

کریستال های منتول را با هاون بزنید تا به اندازه دانه های نمک دریایی ریز آسیاب شوند. سپس، در یک کاسه، کریستال های منتول آسیاب شده را با ½ فنجان نمک دریایی خوب و 1 قاشق غذاخوری مخلوط کنید. عصاره میوه پودر پاپایا. به این، 45 میلی لیتر (1.5 اونس) روغن حامل ترجیحی اضافه کنید و همه مواد را کاملا با هم مخلوط کنید.

 

به این مخلوط، ½ قاشق چایخوری اضافه کنید. از یک روغن معطر یا یک اسانس با ترجیح شخصی. روغن هایی با رایحه های شیرین برای این دستور توصیه می شود.

 

برای استفاده از این لایه بردار، به سادگی یک مشت کوچک از اسکراب را با نوک انگشتان برداشته و به آرامی آن را در نواحی ترجیحی پوست، مانند آنهایی که پوست خشک، کدر یا پوسته پوسته دارند، بمالید. از نواحی حساس پوست باید اجتناب کرد.

 

پیشنهاد می شود که این ترکیب به سرعت مصرف شود تا اطمینان حاصل شود که اثربخشی مطلوب خود را حفظ می کند. می توان آن را در یک شیشه 120 گرمی (4 اونس) نگهداری کرد.

 

لوسیون بدن با منتول کریستال

 

لوسیون بدن حاوی منتول کریستال که به تسکین درد و در عین حال انرژی بخشیدن به ماهیچه های خسته مشهور است. با ترکیب مواد زیر در یک شیشه 950 میلی لیتری (32 اونس) شروع کنید: 1/3 فنجان روغن حامل، 1/3 فنجان کره بدن با ترجیح شخصی (مانند کاکائو، شی باتر یا انبه) و 1/3 فنجان موم زنبور عسل.

 

بعد، یک قابلمه کوچک را پر از آب کنید، قابلمه را روی اجاق قرار دهید و شیشه پر شده را در آب قرار دهید تا یک دیگ دوبل ایجاد شود. اجازه دهید آب روی حرارت ملایم بجوشد و محتویات شیشه را هم بزنید تا ذوب شود.

 

پس از اینکه مواد شیشه به یک ترکیب صاف تبدیل شدند، قابلمه را از روی حرارت بردارید و مواد زیر را یکی یکی در مخلوط هم بزنید تا کاملا حل شود: 1 قاشق غذاخوری. کریستال منتول، 10 قطره یک اسانس خنک کننده و ½ قاشق چایخوری یک روغن گیاهی.

 

میزان کریستال منتول را می توان با توجه به قدرت مورد نظر تنظیم کرد. سپس، مخلوط حاصل را در قالب های دلخواه بریزید تا سفت شود. پس از خنک شدن لوسیون ها، آنها را با احتیاط از قالب خارج کنید.

 

برای استفاده از این میله‌ها، کافی است آن‌ها را روی پوست خشک بمالید، زیرا با حرارت بدن ذوب می‌شوند. این میله‌های آبرسان و مغذی طبیعی را می‌توان در هر زمانی، مانند بعد از حمام، استفاده کرد و می‌توان آن را در هر مکان خنک و خشک تا 6 ماه نگهداری کرد.

 

برای تهیه روغن موی تقویت کننده رشد، با رقیق کردن ½ قاشق چایخوری شروع کنید. کریستال منتول در 4 قاشق غذاخوری روغن حامل با ترجیح شخصی. در مرحله بعد، موها را برش داده و مقدار کمی از روغن را روی نوک انگشتان بریزید تا این ترکیب را روی پوست سر ماساژ دهید و آن را در سراسر تارها صاف کنید. موها را با شامپوی معمولی بشویید. این رژیم را می توان دو بار در هفته تکرار کرد.

 

کاربردهای دارویی منتول کریستال

 

کاربردهای دارویی منتول کریستال برای پاکسازی سینوس ها و کاهش تب شهرت دارند. برای ساختن یک مالش بخار کلاسیک که می تواند روی گردن، سینه یا کف پا اعمال شود، با تصمیم گیری در مورد مقدار موم زنبور عسل برای استفاده برای زیرسازی محصول شروع کنید.

 

منتول خرس نشان

 

چه موم به شکل پاستیل باشد یا به شکل قطعات مربعی ½ اینچی درشت خرد شده، استفاده از 22 میلی لیتر (¾ اونس) غلظت کمتری چسبناک و پماد مانند به دست می دهد که مشخصه کرم ها و لوسیون ها است.

 

در حالی که استفاده از 30 میلی‌لیتر (1 اونس) موم زنبور عسل، استحکامی شبیه مومیایی ایجاد می‌کند که برای اعمال موضعی به فشار کمی نیاز دارد و احتمالاً برای نفوذ بهینه باید روی پوست ماساژ داده شود. مقدار ترجیحی موم زنبور عسل را با 240 میلی‌لیتر (8 اونس) روغن حامل در بالای یک دیگ بخار ترکیب کنید و مخلوط را روی حرارت ملایم گرم کنید.

 

وقتی موم ذوب شد، مخلوط را از روی حرارت بردارید و ½ قاشق چایخوری را هم بزنید. یا 1 قاشق چایخوری منتول کریستال، 20 قطره اسانس اکالیپتوس ارگانیک و 15 قطره اسانس نعناع ارگانیک قبل از انتقال سریع مخلوط به شیشه های شیشه ای تمیز.

 

برای جلوگیری از تبخیر روغن ها، شیشه ها باید درپوش باشند. با این حال، باید یک دهانه کوچک در بالا باقی بماند تا ابتدا مخلوط کاملاً خنک شود.

 

برای استفاده از این مالش بخار، کافی است مقدار کمی از آن را روی نوک انگشتان بکشید و آن را در کف پاها ماساژ دهید یا به اندازه یک سکه روی پیشانی ماساژ دهید.

 

رایحه نشاط بخش این مومیایی باعث کاهش اضطراب، استرس و عصبی می شود، بنابراین به عنوان یک محصول رایحه درمانی عمل می کند. این مرهم که روی گردن اعمال می شود، به کاهش التهاب مشخصه گلودرد معروف است.

 

روش دیگر این است که می توان آن را با ترکیب منتول کریستال و نمک اپسوم، نمک دریا و در مجموع 80 قطره روغن ضروری با اثرات خنک کننده و تسکین دهنده ایجاد کرد.

 

هنگام برداشتن منتول کریستال، پوشیدن دستکش‌های محافظ بسیار مهم است، زیرا خاصیت خنک‌کنندگی و بی‌حس کنندگی آن‌ها نباید به مناطق حساس بدن مانند چشم‌ها منتقل شود.

در مرحله بعد، با استفاده از تنظیم پالس پردازنده، همه مواد را کاملاً با هم مخلوط کرده و خرد کنید تا ریز آسیاب شوند.

 

مخلوط را به یک کیسه پلاستیکی قابل آب بندی برای نگهداری مواد غذایی منتقل کنید. این دستور العمل کاملاً برای پاها است، زیرا کریستال‌های این ماده آنقدر غلیظ هستند که نمی‌توانند کل بدن را در حمام غوطه‌ور کنند بدون اینکه باعث تحریک مناطق حساس شوند.

 

برای تهیه مرهم که به تسکین درد عضلات و مفاصل شهرت دارد، با ترکیب موم زنبور عسل، روغن حامل، و کره بدن ترجیحی در یک دیگ بخار شروع کنید و مخلوط را تا زمانی که کره ذوب شده و روغن ها گرم شوند، حرارت دهید.

 

نقطه مخلوط را می توان از روی حرارت برداشت. به این مخلوط، منتول کریستال را اضافه کنید و آن ها را هم بزنید تا کاملا حل شوند. یکی دیگر از روغن های حامل ترجیح داده شده، و در مجموع 100 قطره از اسانس های ترجیحی که دارای اثرات ضد التهابی، تحریک کننده و تقویت کننده سیستم ایمنی هستند.

 

این ترکیب نهایی را به یک ظرف شیشه ای تمیز منتقل کنید اما اجازه دهید قبل از بستن درب شیشه خنک شود. برای ماندگاری مطلوب و حفظ بافت مرهم، شیشه را در یخچال نگهداری کنید. برای استفاده از این مرهم تسکین دهنده، آن را در مناطقی از بدن که دچار درد، سفتی و درد هستند ماساژ دهید.

 

اعتقاد بر این است که این مرهم برای استفاده برای انواع پوست، از جمله انواع حساس، ایمن است. پس از هر بار استفاده، اطمینان حاصل کنید که دست ها به طور کامل شسته شده اند تا از پخش شدن مرهم در مناطق ظریف پوست جلوگیری شود.

 

عوارض منتول کریستال

 

عوارض منتول کریستال در صورت مصرف بیش از حد بروز می دهد. مانند سایر محصولات آروماتیک New Directions، منتول کریستال فقط برای استفاده خارجی است. قبل از استفاده از این محصول برای اهداف درمانی، مشورت با پزشک ضروری است.

 

به ویژه به زنان باردار و شیرده توصیه می‌شود که از منتول کریستال بدون تجویز پزشک استفاده نکنند، زیرا ممکن است بر ترشح هورمون‌های خاصی تأثیر بگذارند و مشخص نیست که آیا این اثرات در این مراحل رشد به نوزادان قابل انتقال است یا خیر. این محصول باید همیشه در محلی نگهداری شود که برای کودکان به خصوص افراد زیر 7 سال غیرقابل دسترس باشد.

 

مشاوره با پزشک در مورد مصرف این ماده به افرادی که دارای شرایط زیر هستند توصیه می شود. سرطان، بیماری های مربوط به قلب، اختلالات پوستی، یا بیماری های مرتبط با هورمون. به افرادی که داروهای تجویزی مصرف می‌کنند، تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند، یا در معرض خطر بیشتری برای تجربه سکته مغزی، حملات قلبی یا تصلب شرایین هستند.

 

کریستال های منتول را نباید روی زخم های باز یا پوست شکسته استفاده کرد، زیرا ممکن است نفوذ منتول به بدن را تسهیل کند.

 

قبل از استفاده از منتول کریستال، آزمایش پوست توصیه می شود. کریستال های منتول را هرگز نباید در نزدیکی چشم ها، داخل بینی و گوش ها و یا در سایر نقاط حساس پوست استفاده کرد.

 

عوارض جانبی احتمالی کریستال های منتول شامل تحریک پوست و غشاهای مخاطی، خارش، بثورات، سوختگی های شیمیایی، آتاکسی، درد در محل مصرف، درد شکم، حالت تهوع، بی حالی، سرگیجه، استفراغ، ناراحتی بینی، لرزش، سختی قفسه سینه، التهاب دهان یا صورت، مشکل در تنفس یا بلع و ضربان قلب نامنظم است.

 

در صورت بروز واکنش آلرژیک، مصرف محصول را قطع کنید و فوراً برای ارزیابی سلامت و اقدامات درمانی مناسب به پزشک، داروساز یا متخصص آلرژی مراجعه کنید. برای جلوگیری از عوارض جانبی، قبل از استفاده با پزشک متخصص مشورت کنید.

 

به منظور محافظت از سیستم تنفسی و نواحی حساس پوست در برابر هر گونه ناراحتی ناشی از قدرت کریستال های منتول، توصیه می شود آنها را با رقت کمتر از 5 درصد استفاده کنید.

 

منبع:

 

newdirectionsaromatics