گلیسیرین فنیکه برای شستشوی گوش

گلیسیرین فنیکه برای شستشوی گوش

گلیسیرین فنیکه برای شستشوی گوش

 

گلیسیرین فنیکه قطره Glycerine phenique دارویی است که برای تسکین درد، احتقان و تورم ناشی از التهاب گوش میانی (اوتیت میانی حاد) استفاده می شود. در صورتی که شنوایی شما به دلیل وجود جرم در گوش دچار مشکل شده است می توانید از این محصول استفاده کنید.

 

گلیسیرین
گلیسیرین

 

قطره گلیسیرین فنیکه برای گرفتگی گوش

 

قطره گلیسیرین فنیکه برای گرفتگی گوش حاوی 2 داروی اصلی است. بنزوکائین یک بی حس کننده موضعی است که به کاهش درد کمک می کند. آنتی پیرین یک مسکن است که به کاهش درد و التهاب کمک می کند. این محصول همچنین ممکن است حاوی گلیسیرین باشد که به نرم شدن جرم گوش کمک می کند و یا استات روی که به محافظت از پوست کمک می کند.

 

همچنین در تولید این محصول از فنول نیز استفاده می شود. فنول به خودی خود دارای اثرات کشنده برای ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها است. این ماده پیوندهای پروتئینی داخل گوش را که باعث ایجاد جرم گوش می شود، می شکند که به آن سبوم می گویند.

سبوم ماده ای چرب و چسبنده است که به وسیله غدد چربی سباسه تولید می شود. فنول موجود در این محلول ها به آب واکنش نشان میدهد. بنابراین نباید این محلول را در داخل گوش در حالی که خیس است ریخت.

 

گلیسیرین موجود در این محلول به عنوان حلال عمل می کند که این امر به نرم شدن جرم میانی گوش و خارج شدن آسان تر آن منجر می شود.

 

نحوه مصرف قطره گوش گلیسیرین فنیکه

 

نحوه مصرف قطره گوش گلیسیرین فنیکه به سادگی است و این دارو را دقیقاً طبق دستور پزشک خود استفاده کنید. اما به طور کلی این دارو را باید 3 بار در طول روز و به مدت 3 روز به صورت مداوم مصرف کرد تا اثر بخش باشد. در صورت ابتلا به عفونت، گاهی اوقات ممکن است یک داروی آنتی بیوتیک همراه با این دارو تجویز شود.

 

برای اطمینان از تجویز مقدار مناسب دارو و جلوگیری از لمس گوش با قطره چکان، در صورت امکان از شخص دیگری بخواهید که قطره را وارد کند. برای کاهش خطر سرگیجه، ظرف را چند دقیقه در دست خود نگه دارید تا گرم شود.

 

کاربرد گلیسیرین
کاربرد گلیسیرین

 

طریقه مصرف گلیسیرین فنیکه به این شکل است: برای استفاده از قطره گوش، ابتدا دستان خود را بشویید. برای جلوگیری از آلودگی، نوک قطره چکان را لمس نکنید یا اجازه ندهید که گوش شما یا هر سطح دیگری را لمس کند.

به پهلو دراز بکشید یا گوش آسیب دیده را به سمت بالا متمایل کنید. قطره چکان را مستقیماً روی گوش نگه دارید و تعداد قطره تجویز شده را در مجرای گوش بریزید.

 

لیپید چیست و چه کاربردی دارد بیشتر بخوانید: لیپید چیست و چه کاربردی دارد

برای کمک به ریختن قطره ها در گوش بزرگسالان، لاله گوش را بالا و عقب نگه دارید. در کودکان، لاله گوش را پایین و عقب نگه دارید. سر را برای حدود 2 دقیقه کج نگه دارید، یا در صورت تمایل یک پنبه نرم وارد گوش کنید.

ممکن است پزشک به شما دستور دهد که پنبه را با این دارو مرطوب کنید. اگر اینطور است این کار را برای گوش دیگر تکرار کنید. قطره چکان را آبکشی نکنید. پس از استفاده درپوش را تعویض کنید.

 

اگر از این دارو برای کمک به حذف جرم گوش استفاده می کنید، شستن ملایم گوش با آب گرم پس از 2 تا 3 روز از استفاده از آن، کافی است و به حذف جرم گوش باقی مانده منجر می شود.

 

قطره گلیسیرین فنیکه برای کودکان

 

در مورد استفاده ایمن از قطره گلیسیرین فنیکه برای کودکان باید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

 

پزشک پس از معاینات اولیه در صورت لزوم اقدام به تجویز این ماده و سپس شستشوی گوش کودک پس از سه روز خواهد کرد.

گلیسیرین فنیکه را نباید در چشم استفاده کرد. اگر این دارو قهوه ای است یا حاوی ذرات است، از آن استفاده نکنید.اگر وضعیت شما پس از چند روز درمان ادامه یافت یا اگر بدتر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

عوارض گلیسیرین فنیکه

 

به طور کلی گلیسیرین فنیکه عوارض شایع و همه گیری ندارد. اما در صورت بروز التهاب و قرمزی پوست، خارش و سوزش درگوش، موضع را با استفاده از آب و صابون با ملایمت بشویید.

گلیسیرین فنیکه را باید در محیط خشک و خنک نگهداری کنید. این ماده باید در دمای 8 تا 30 درجه سانتی گراد نگهداری شود. همچنین پس از باز شدن باید آن را ظرف 15 الی 20 روز مصرف کرد.

 

پس از مصرف آن درب آن را محکم ببندید و از دسترس کودکان دور نگاه دارید. در صورت مصرف این ماده بر روی چشم فورا آن را با آب فراوان شستشو دهید و به پزشک مراجعه نمایید. استفاده از این محصول منجر به آسیب قرنیه خواهد شد.

همچنین مصرف گلیسیرین فنیکه در بارداری و شیردهی باید با نظر پزشک انجام شود.

 

فواید گلیسیرین برای مو
فواید گلیسیرین برای مو

منابع:

https://www.webmd.com/