پروپیلن گلیکول در داروسازی

پروپیلن گلیکول در داروسازی

پروپیلن گلیکول در داروسازی

 

پروپیلن گلیکول در داروسازی بسیار کاربردی و حائز اهمیت است. پروپیلن گلیکول (CH8O2) یک حل کننده دارویی رایج در داروهای موضعی، خوراکی و تزریقی است. از آن به عنوان تثبیت کننده ویتامین ها و به عنوان حلال قابل امتزاج با آب استفاده می شود.

 

پروپیلن گلیکول بیش از 50 سال است که در بسیاری از کاربردها استفاده می شود. به عنوان یک افزودنی دارویی، پروپیلن گلایکول به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود. با این حال، برای کودکان، باید با احتیاط بیشتری عمل کرد.

 

مواردی از هیپراسمولالیته ناشی از جذب کرم های استفاده شده برای سوختگی گزارش شده است. درماتیت تماسی با استفاده موضعی در جمعیت کودکان نیز رخ داده است. همولیز، افسردگی سیستم عصبی مرکزی، هیپراسمولالیته و اسیدوز لاکتیک پس از تزریق داخل وریدی گزارش شده است. پروپیلن گلایکول به اسید لاکتیک متابولیزه می شود که ممکن است منجر به اسیدوز لاکتیک گزارش شده شود.

 

پروپیلن گلیکول در الکل

 

غلظت بالای پروپیلن گلیکول موجود در برخی از محصولات دارویی داخل وریدی مانند فنی توئین، دیازپام، دیگوکسین و اتومیدات ممکن است باعث ترومبوفلبیت شود. انفوزیون سریع محلول های حاوی غلظت بالایی از داروهای حاوی پروپیلن گلیکول با ناراحتی تنفسی، آریتمی، افت فشار خون و تشنج مرتبط است. تشنج و تنگی تنفسی نیز در کودکانی که محلول های خوراکی حاوی پروپیلن گلایکول مصرف کرده اند، رخ داده است.

 

کاربرد پروپیلن گلیکول در داروسازی

 

پروپیلن گلیکول (PG) یک الکل محلول در آب است که به عنوان حلال در انواع داروهای تزریقی داخل وریدی در بخش مراقبت های ویژه و بخش پزشکی عمومی عمل می کند. این دارو از نظر شیمیایی و فیزیولوژیکی مشابه اتیلن گلیکول است، البته سمی کمتری دارد.

 

بیشتر داروهای مورد استفاده که به صورت داخل وریدی حاوی مقادیر مختلف PG تجویز می شوند، در بنزودیازپین ها (لورازپام و دیازپام)، اسمولول، و انفوزیون های نیتروگلیسیرین و همچنین در فنوبیتال و فنوبار یافت می شوند.

 

پروپیلن گلیکول به فرمول دارو اضافه می شود تا حلالیت ترکیبات آبگریز را بهبود بخشد. مسمومیت مرتبط با PG نتیجه می شود زیرا PG توسط الکل و آلدهید دهیدروژناز در کبد به اسیدهای لاکتیک و پیروویک متابولیزه می شود که می تواند منجر به درجات و شدت اسیدوز متابولیک گپ آنیون شود. و اختلال عملکرد کبدی PG نیز بدون تغییر در ادرار دفع می شود که می تواند سمیت را در بیماران مبتلا به آسیب حاد کلیه به دلیل تجمع این ترکیب تشدید کند.

 

پروپیلن گلیکول در فرمولاسیون های دارویی

 

پروپیلن گلیکول به عنوان حلال برای بسیاری از فرمولاسیون های مایع داروها از جمله لورازپام استفاده می شود. خطر بالای مسمومیت با پروپیلن گلایکول در طول تجویز دوزهای زیاد لورازپام به صورت داخل وریدی وجود دارد.

 

این مورد در 35 بزرگسالی که هر دوزی از لورازپام تزریقی دریافت کردند و در 14 بیمار که لورازپام را در دوزهای 1 میلی گرم بر کیلوگرم در روز یا بیشتر دریافت کردند مورد مطالعه قرار گرفت. شکاف اسمولی (اسمولاریته سرمی اندازه گیری شده منهای اسمولاریته محاسبه شده) به عنوان اندازه گیری سمیت استفاده شد. غلظت پروپیلن گلایکول سرم زمانی اندازه گیری شد که شکاف اسمولی از 10 فراتر رفت.

 

پروپیلن گلیکول همچنین به عنوان مرطوب کننده در محصولات آرایشی و بهداشتی و به عنوان پخش کننده در عطرها استفاده می شود. بسیاری از مصارف غذایی و صنعتی دیگر برای پروپیلن گلیکول وجود دارد.

 

به عنوان یک افزودنی غذایی، پروپیلن گلایکول در سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به طور کلی به عنوان لیست ایمن در نظر گرفته می شود.

طبق FDA، پروپیلن گلایکول به عنوان یک افزودنی غذایی در بدن متابولیزه می شود و به عنوان یک منبع کربوهیدرات معمولی استفاده می شود.

استفاده طولانی مدت و مقادیر قابل توجهی از پروپیلن گلایکول (تا پنج درصد از کل غذای مصرفی) را می توان بدون ایجاد مسمومیت مصرف کرد.

هیچ شواهدی در اطلاعات موجود در مورد پروپیلن گلیکول وجود ندارد که خطری را برای عموم نشان دهد که از آنها در سطوح فعلی استفاده می شود یا ممکن است در آینده به طور منطقی مورد انتظار باشد.

 

داروهای حاوی پروپیلن گلیکول

 

استامینوفن و دیفن هیدرامین هیدروکلراید 500 میلی گرم / 25 میلی گرم

استامینوفن، آسپرین و کافئین 250 میلی گرم / 250 میلی گرم / 65 میلی گرم

آموکسی سیلین تری هیدرات 500 میلی گرم

آمفتامین و دکستروآمفتامین با رهش طولانی مدت 30 میلی گرم

آمفتامین و دکستروآمفتامین با رهش طولانی مدت 20 میلی گرم

لیپید چیست و چه کاربردی دارد بیشتر بخوانید: لیپید چیست و چه کاربردی دارد

سفالکسین 500 میلی گرم

سفالکسین مونوهیدرات 500 میلی گرم

کلیندامایسین هیدروکلراید 300 میلی گرم

کلیندامایسین هیدروکلراید 150 میلی گرم

داکسی سایکلین هیکلات 100 میلی گرم

تسکین سردرد فوق العاده قوی استامینوفن 250 میلی گرم / آسپرین 250 میلی گرم / کافئین 65 میلی گرم

 

فلوکستین هیدروکلراید 40 میلی گرم

فلوکستین هیدروکلراید 20 میلی گرم

فلوکستین هیدروکلراید 20 میلی گرم

هیدروکسی زین پاموات 50 میلی گرم

هیدروکسی زین پاموات 25 میلی گرم

متوکاربامول 500 میلی گرم

متوکاربامول 750 میلی گرم

امپرازول تاخیری 20 میلی گرم

پانتوپرازول سدیم تاخیری 40 میلی گرم

 

پروپیلن گلیکول در محصولات آرایشی

 

پروپیلن گلیکول در خمیر دندان

 

پروپیلن گلیکول یک سورفکتانت است که در خمیر دندان یافت می شود. در حالی که این ماده به طور کلی در مقادیر کم بی خطر در نظر گرفته می شود، مقادیر زیاد آن باعث آسیب کبدی، گردش خون و سیستم عصبی می شود.

 

از این ماده برای صاف کردن بافت خمیردندان استفاده می شود. همچنین خمیر دندان به نوعی مرطوب کننده نیاز دارد تا از سفت شدن آن هنگام قرار گرفتن در معرض هوا جلوگیری کند. این ماده یک مرطوب کننده معمولی است که در خمیر دندان یافت می شود.

 

با این حال، این همان درجه خطرناک مورد استفاده در ضد یخ نیست، بلکه یک درجه ایمن تر و مورد تایید FDA است. این ماده در خمیر دندان کاملا بی ضرر است، بنابراین می توانید بدون ترس به مسواک زدن دندان های خود ادامه دهید!

 

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید:

 

پروپیلن گلیکول در محصولات آرایشی

پروپیلن گلیکول در الکل

پروپیلن گلیکول در عطر

مونو پروپیلن گلیکول در مواد غذایی

 

منابع:

 

propylene glycol