آبرسان پوست چیست و بهترین آبرسان پوست کدام است

آبرسان پوست چیست و بهترین آبرسان پوست کدام است

آبرسان پوست چیست و بهترین آبرسان پوست کدام است

 

آبرسان پوست به هیدراتاسیون پوست اشاره دارد. پوست به آب نیاز دارد تا به آن قدرت و خاصیت ارتجاعی بدهد. هیدراتاسیون پوست فرآیند آبرسانی پوست با محصولات مرطوب کننده برای حفظ نرمی و لطافت پوست است. پوست کم ‌آب سفت‌ و کدر می ‌شود، چین و چروک ‌های بیشتری دارد و ممکن است حلقه‌های تیره زیر چشم ایجاد کند.

 

خشکی پوست در همه انواع پوست ممکن است رخ دهد، بنابراین یافتن لوسیون ها و تکنیک های مناسب برای آبرسانی پوست و مرطوب نگه داشتن پوست بسیار مهم است. اگرچه تغذیه مناسب و آبرسانی پوست فراتر از یک مرحله است. با اقدامات صحیح، می توانید از خشکی پوست جلوگیری کرده و احتباس آب را افزایش دهید.

 

پوست برخی افراد بیشتر مستعد خشک شدن است. هنگامی که پوست خشک می شود، ممکن است پوست شما پوسته پوسته شود. اگر سلول های زیر سد پوستی، آب زیادی از دست بدهند، ممکن است پوست دچار کم آبی شود.

 

وقتی محتوای آب داخل سلول ها کاهش می یابد، سلول ها چروکیده می شوند. در نتیجه، پوست ممکن است کدر به نظر برسد، درخشندگی خود را از دست بدهد و چین و چروک های ظریف بیشتر به چشم بیایند. خشکی تنها بر ظاهر پوست شما تأثیر نمی گذارد و می تواند باعث خارش و ترک خوردگی شود.

 

چرا پوست آبرسانی خود را از دست می دهد؟ از دست دادن لیپیدها می تواند منجر به خشکی پوست شود. درماتیت آتوپیک که اگزما نیز نامیده می شود، یک بیماری شایع است که در آن سد پوستی بیشتر مستعد از دست دادن یکپارچگی خود است. عوامل زیر می توانند باعث از دست رفتن رطوبت و آبرسانی به پوست شود:

 

 • گذراندن زمان در سرما یا گرما
 • استفاده از صابون های خشن، شوینده ها و مواد شیمیایی
 • استفاده از اسفنج های خشن، پارچه های شستشو یا محصولات لایه بردار
 • دوش گرفتن یا حمام آب گرم طولانی مدت
 • ننوشیدن آب کافی

 

برخی از شرایط پزشکی نیز منجر به خشکی پوست می شوند، از جمله:

 

 • بیماری تیرویید
 • یائسگی
 • دیابت
 • سندرم شوگرن
 • تغذیه نامناسب

 

مرطوب کننده در مقابل آبرسانی

 

اصطلاحات “آبرسان” و “مرطوب کننده” اغلب به صورت مترادف استفاده می شوند، اما یک تفاوت مهم وجود دارد. ترکیبات آبرسان با جذب مولکول های آب به افزایش سطح هیدراتاسیون پوست کمک می کنند.

 

در مقابل، ترکیبات مرطوب کننده به چسباندن رطوبت به سطح پوست کمک می کنند و از دست دادن آب از طریق اپیدرمی (TEWL) را به حداقل می رساند. محصولاتی وجود دارند که ترکیبات آنها حاوی مرطوب کننده و آبرسان پوست است. این محصولات دارای سه نوع ماده اولیه هستند:

 

 • مرطوب کننده هایی مانند گلیسیرین، اسید هیالورونیک و اوره، آب را از هوا و لایه های عمیق ‌تر پوست به لایه شاخی می‌کشند تا رطوبت را افزایش دهند.

 

 • مواد انسدادی مانند موم زنبور عسل، روغن سویا و لانولین، سدی را تشکیل می دهند که از تبخیر آب جلوگیری می کند.

 

 

 • مرطوب کننده ها همچنین سرامیدها یا سایر مواد را برای ترمیم سد چربی می کنند و مانع از دست رفتن آبرسانی پوست می شوند.

 

چگونه پوست را آبرسانی کنیم

 

 • از مرطوب کننده استفاده کنید: محیط های کم رطوبت اغلب منجر به خشکی پوست می شود. در صورت داشتن پوست کم آب، کرم های مبتنی بر آب توصیه می شود. محصولاتی که از طریق پوست شما نفوذ می کنند و آب می رسانند، برای پوست حیاتی هستند. محصولات حاوی عوامل آبرسانی مانند گلیسیرین، اسید هیالورونیک، اوره و لاکتات آمونیوم می توانند آبرسانی پوست را حفظ کنند.

 

چگونه پوست را آبرسانی کنیم
چگونه پوست را آبرسانی کنیم

 

به دنبال ترکیبات آبرسان زیر باشید:

الف. هیالورونیک اسید: نقش مهمی در آبرسانی به پوست شما و حفظ خاصیت ارتجاعی آن دارد. خاصیت اتصال آب هیالورونیک اسید به بازسازی پوست شما کمک می کند و همچنین از علائم اولیه پیری جلوگیری می کند.

 

ب. گلیسیرین: گلیسیرین یک ماده محبوب در صنعت زیبایی است که دارای خواص آبرسانی است که می تواند پوست شما را از احساس خشکی و خارش خلاص کند. این به این دلیل است که گلیسیرین یک مرطوب کننده است. بنابراین با جذب رطوبت از محیط بر روی سطح پوست شما کار می کند.

 

پ. اوره: یکی دیگر از مواد پرکاربرد در دنیای پوست، اوره، پروتئین سخت شده را شل و تجزیه می کند و زبری و خارش پوست شما را از بین می برد.

 

ج. سرامیدها: اینها موادی هستند که پوست را بازسازی می کنند، مانند سیمانی که آجرهای یک ساختمان را نگه می دارد. آنها سد پوست شما را می سازند و ترمیم می کنند، که مانع از دست دادن آب می شوند و رطوبت را حفظ می کنند.

 

چ. پانتنول: پانتنول ماده ای است که از طریق پوست نفوذ می کند و رطوبت را به سلول ها می رساند. همچنین از هدر رفتن آب ترانس اپیدرمی جلوگیری می کند. این بدان معنی است که عملکردهای سد پوست را با تحریک سلول هایی که همان را تقویت می کنند، بهبود می بخشد.

 

 • پوست را با لوسیون، پماد یا کرم های صورت آبرسانی کنید: اگر پوست چرب دارید، از مرطوب کننده های بدون چربی استفاده کنید.

 

 • سرم های مرطوب کننده را امتحان کنید: به عنوان مثال، سرم های نرم کننده اسکوالن به پوست شما کمک می کند و آنتی اکسیدان های طبیعی را فراهم می کند. افرادی که دارای پوست خشک هستند می توانند از لایه بندی یک سرم با یک مرطوب کننده بهره ببرند.

 

 • برای روشن تر شدن پوست از سرم ویتامین C استفاده کنید: با افزایش سن، تولید کلاژن کاهش می یابد و باعث می شود پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد. ماسک ها و سرم های ویتامین C صورت به روشن شدن رنگ پوست شما کمک می کنند. ترکیبی از ویتامین C موضعی و خوراکی می تواند به افزایش تولید کلاژن کمک کند و به طور بالقوه به کاهش چین و چروک و خطوط ریز کمک کند.

 

 • تونر صورت بزنید: یک تونر پوست شما را هیدراته می کند و به مرطوب کننده ها و سرم های صورت اجازه می دهد تا به عمق منافذ شما نفوذ کنند.

 

 • مقدار زیادی آب بنوشید: اندام های شما هنگام نوشیدن آب، رطوبت را جذب می کنند. نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز و اجتناب از مصرف زیاد دیورتیک ها مانند قهوه و الکل می تواند به حفظ رطوبت کمک کند. معمولاً بین 6 تا 8 لیوان در روز کافی است، اما این میزان در افراد مختلف متفاوت است. میوه ها و سبزیجات نه تنها آبرسان هستند، بلکه از بسیاری جهات دیگر برای پوست شما مفید هستند. میوه های مرکباتی مانند پرتقال و لیمو سرشار از آب هستند و سرشار از ویتامین C هستند که برای حفظ بافت پوست شما حیاتی است. غذاهای غنی از ویتامین A و B3 نیز برای بهبود سلامت کلی پوست شما ضروری هستند.

 

 • حداکثر هفته ای یکی دو بار لایه برداری کنید: اسکراب صورت به از بین بردن سلول های مرده پوست و تجمع باقی مانده ای که می تواند منافذ پوست را مسدود کند، کمک می کند. به همین ترتیب، یک لایه بردار شیمیایی حاوی اسید گلیکولیک سلول های مرده را از بین می برد و به پوست شما کمک می کند تا مواد مرطوب کننده موضعی را جذب کند. حداکثر دو تا سه بار در هفته از اسکراب صورت استفاده کنید. از یک لایه بردار شیمیایی مانند لایه بردار صورت، بیش از یک بار در هفته استفاده نکنید. به خاطر داشته باشید که لایه برداری بیش از حد مانع طبیعی پوست شما را کاهش می دهد، بنابراین اگر احساس می کنید پوست شما خشک یا تحریک شده است از لایه برداری خودداری کنید.

 

 • از ضد آفتاب استفاده کنید: قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید می تواند پوست شما را کم آب کند. متخصصان پوست استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر را برای جلوگیری از حدود نود و هفت درصد از تمام اشعه های UVB توصیه می کنند. اگر دچار آفتاب سوختگی شدید، پوست خود را با آلوئه ورا تسکین و آبرسانی کنید.

 

 • از روغن های طبیعی استفاده کنید: می توانید از روغن های مرطوب کننده طبیعی برای کمک به پوست کم آب استفاده کنید. اگر پوست شما مستعد آکنه و در عین حال خشک است، روغن جوجوبا را به تنهایی یا روی مرطوب کننده خود بمالید.

 

 • فقط از پاک کننده های ملایم استفاده کنید: برای اینکه پوست خود را از روغن های ضروری پاک نکنید، صورت خود را روزانه با یک پاک کننده صورت بدون عطر که برای پوست های حساس طراحی شده است بشویید.

 

 • از دوش گرفتن طولانی و آب گرم خودداری کنید: دوش های طولانی با آب داغ باعث می شود رطوبت از پوست شما خارج شود. در عوض، دوش ولرم و کوتاه‌تر را انتخاب کنید و از استفاده از صابون های پاک کننده روغن خودداری کنید.

 

 • بلافاصله بعد از حمام پوست را مرطوب کنید: بلافاصله پس از خروج از حمام، با استفاده از لوسیون یا کره شیا روی تمام بدن خود، رطوبت خود را حفظ کنید. روغن های بدن که روی پوست کمی مرطوب استفاده می‌شود، می تواند اثر آبرسانی مشابهی داشته باشد.

 

چه چیزی باعث کم آبی پوست می شود؟

 

 • درجه حرارت شدید: گرما یا سرمای شدید می تواند به سد طبیعی پوست شما آسیب برساند. قرار گرفتن در معرض گرما یا سرمای شدید را به حداقل محدود کنید.

 

 • لایه برداری بیش از حد: لایه برداری بیش از حد می تواند به سد رطوبت طبیعی پوست شما آسیب برساند.

 

 • پاک کننده های تهاجمی: محصولات مراقبت از پوست با مواد سوزاننده و مضر می توانند به توانایی پوست شما در حفظ رطوبت آسیب بزنند.

 

 • تهویه مطبوع: کاهش رطوبت ناشی از دستگاه های تهویه مطبوع می تواند بر سلامت پوست شما تأثیر بگذارد. کمبود رطوبت به سد رطوبتی پوست آسیب می رساند و این باعث کم آبی پوست می شود. از مواد قلیایی مانند صابون‌ها، اسیدهای با pH بالاتر برای حفظ پوست خود اجتناب کنید.

 

چه چیزی باعث کم آبی پوست می شود؟
چه چیزی باعث کم آبی پوست می شود؟

 

تفاوت پوست کم آب و پوست خشک

 

لیپید چیست و چه کاربردی دارد بیشتر بخوانید: لیپید چیست و چه کاربردی دارد

خشکی پوست به دلیل کمبود غدد تولید کننده چربی است که روغن سبوم تولید می کنند و سطح پوست شما را روان نگه می دارد. وقتی روغن سبوم کافی تولید نمی کنید، سد رطوبتی از بین می رود و باعث می شود پوست شما خشک و پوسته پوسته شود.

 

پوست کم آب به دلیل کمبود آب است و می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله الکل، نوشیدنی های کافئین دار و غذاهای پر سدیم باشد که همگی آب را از پوست شما می گیرند.

 

شما می توانید این مشکل را با آزمایش انعطاف پذیری پوست خود شناسایی کنید: اگر گونه خود را نیشگون بگیرید و آن را در حالت چادر نگه دارید، احتمالاً پوست شما کم آب شده است. سایر علائم کم آبی بدن عبارتند از:

 

 • خطوط ظریف و چین و چروک
 • حلقه های تیره زیر چشم
 • پوست کدر

 

متأسفانه، شما می توانید همزمان پوست خشک و دهیدراته داشته باشید. در حالی که گاهی اوقات تشخیص تفاوت آنها دشوار است، می توانید با افزودن محصولات آبرسان پوست مناسب به روتین زیبایی خود، آنها را به طور همزمان درمان کنید. عواملی مانند آب و هوا، سبک زندگی، سن و محصولاتی که روی پوست خود استفاده می کنید می توانند در تغییر نوع پوست شما نقش داشته باشند.

 

علائم خشکی پوست شامل خارش، سرخی، پوسته پوسته شدن و تحریک پوست است.

علائم پوست کم آبی شامل پوستی کدرو تیره، سیاهی و سایه های برجسته دور چشم، خارش، خطوط ظریف چین و چروک، دهان خشک، چشمان باد کرده و افزایش حساسیت پوستی است.

 

در حالی که برای آبرسانی پوست شما باید آب به آن اضافه کنید، مرطوب کردن پوست به معنای افزودن موادی است که آب را درون آن قفل می کند. آبرسانی و مرطوب کنندگی دست به دست هم می دهند.

 

اگر فقط به پوست خود آب اضافه کنید، ممکن است به طور موقت احساس چاق شدن کنید. با این حال، اگر چیزی برای حفظ آن وجود نداشته باشد، آب از پوست شما خارج می شود. مرطوب ‌سازی شامل افزودن موادی است که رطوبت را مسدود کرده و سد پوست شما را ترمیم می‌کند. این کار از هدر رفتن آب جلوگیری می کند و بافت و سلامت پوست شما را بهبود می بخشد.

 

بهترین آبرسان برای پوست کدام است؟

 

مرطوب کننده خود را بر اساس نوع پوست خود انتخاب کنید. مرطوب کننده های مبتنی بر کرم برای پوست های خشک خوب عمل می کنند. اگر پوست چرب دارید، یک مرطوب کننده سبک بر پایه لوسیون از احساس سنگینی پوست شما جلوگیری می کند.

 

یک مرطوب کننده ترمیم کننده سد را انتخاب کنید زیرا آنها به لایه های عمیق تر پوست شما وارد می شوند و آن را از داخل ترمیم می کنند و از کم آبی آن جلوگیری می کنند.

 

بهترین آبرسان برای پوست کدام است؟
بهترین آبرسان برای پوست کدام است؟

 

بهترین آبرسان پوست

 

 • بهترین حالت کلی: مرطوب کننده جوان کننده SkinMedica HA5
 • بهترین برای روشن کردن: مرطوب کننده Paula’s Choice C5 Super Boost Vitamin C
 • بهترین برای صورت و بدن: لوسیون مرطوب کننده روزانه CeraVe
 • بهترین برای پوست خشک: مرطوب کننده فوری Dieux
 • بهترین برای پوست های چرب: ژل آب مرطوب کننده هیالورونیک اسید هیالورونیک هیدرو بوست نوتروژنا
 • بهترین برای پوست مختلط: کرم صورت Kiehl’s
 • بهترین با SPF: ضد آفتاب روزانه صورت EltaMD UV با اکسید روی

 

زینک اکساید
زینک اکساید

 

 • بهترین برای پوست های مستعد آکنه: مرطوب کننده PanOxyl PM Balancing Repair
 • بهترین برای پوست های حساس: مرطوب کننده دوتایی ترمیم کننده صورت La Roche-Posay Toleriane
 • بهترین برای هایپرپیگمانتاسیون: مرطوب کننده روشن کننده فوری Caudalíe Vinoperfect
 • بهترین برای پوست آسیب دیده از نور خورشید: کرم گیاهی واقعی Chebula Extreme Renew
 • بهترین مرطوب کننده یک شبه: شرکت NeoCutis Bio Cream
 • بهترین سرم مرطوب کننده: سرم  Skinfix Triple Lipid-Hyaluronate Serum

 

بهترین آبرسان طبیعی پوست

 

آووکادو: آووکادو یک میوه محبوب است که در آب و هوای گرم رشد می کند. این میوه سبز گوشتی علاوه بر خوشمزه بودن می تواند به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی نیز استفاده شود.

 

روغن آووکادو برای پوست
روغن آووکادو برای پوست

 

روغن آووکادو که از میوه استخراج می شود، به سرعت جذب می شود و برای پوست های چرب عالی است. از روغن های آووکادو که با روغن های دیگر ترکیب می شوند خودداری کنید. در عوض، روغن آووکادوی خالص و فشرده سرد را انتخاب کنید.

 

روغن نارگیل: روغن نارگیل تاریخچه ای طولانی برای استفاده برای پوست و مو دارد. روغن نارگیل را می توان بعد از حمام برای حفظ رطوبت استفاده کرد.

 

روغن نارگیل
روغن نارگیل

 

کثیفی و روغن جذب روغن نارگیل می شود، بنابراین وقتی از آن به عنوان پاک کننده صورت استفاده می شود، آلودگی ها را از بین می برد و پوست را تمیز و مرطوب می کند. برای جلوگیری از مسدود شدن منافذ از روغن نارگیل کم استفاده کنید. همچنین می توان از مقدار کمی روغن نارگیل برای مدیریت موثر موهای وز استفاده کرد.

 

کره انبه: کره انبه که از هسته دانه انبه از درخت گرمسیری تهیه شده است، بسیار مرطوب کننده است. از آنجایی که در دمای اتاق سخت است، اغلب آن را با روغن های دیگر (اغلب روغن نارگیل) مخلوط می کنند تا نرم تر و راحت تر استفاده شود.

 

روغن زیتون: روغن زیتون که از زیتون تازه ساخته شده است هزاران سال است که استفاده می شود. روغن زیتون به خوبی با روغن های دیگر ترکیب می شود و به عنوان یک عنصر در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست استفاده می شود. روغن زیتون با پرس سرد، بکر و ارگانیک را برای استفاده در مراقبت از پوست انتخاب کنید.

 

روغن زیتون
روغن زیتون

 

عسل: عسل نه تنها در شیرینی ها و چای عالی است، بلکه یک ماده ضد باکتری و یک مرطوب کننده طبیعی فوق العاده است.5 عسل محلی و خام را برای حمایت از زنبورستان ها و گرده افشان زنبور عسل انتخاب کنید. عسل را می توان به تنهایی یا مخلوط با سایر مواد به عنوان بخشی از یک روال طبیعی مراقبت از پوست استفاده کرد.

 

کره کاکائو:  کاکائو یک مرطوب کننده طبیعی است که بوی خوشی شبیه شکلات دارد. همچنین سرشار از چربی هایی است که در شکلات عالی هستند و یک مرطوب کننده عالی برای پوست هستند. این کره برای پوست های خشک مناسب است. برخلاف برخی دیگر از کره های طبیعی، کره کاکائو کودوژنیک است، به این معنی که می تواند منجر به مسدود شدن منافذ شود. بهتر است از استفاده از این محصول روی صورت خودداری کنید.

 

آلوئه: این گیاه کم نگهداری و رشد آسان ممکن است به مرطوب کننده مورد علاقه شما تبدیل شود. ژل موجود در برگ های گیاه آلوئه سرشار از آنتی اکسیدان ها و ویتامین ها از جمله ویتامین های A، C و ویتامین E است. این درمان موثر آفتاب سوختگی برای درمان و تسکین درد، کاربردهای دیگری نیز در مراقبت طبیعی پوست دارد.

 

روغن بادام شیرین: مانند سایر روغن های گیاهی، روغن بادام شیرین که با فشار دادن و استخراج روغن بادام ساخته می شود – پوست را هیدراته و مرطوب می کند. روغن بادام که غیر کومدون زا در نظر گرفته می شود، برای پوست های مستعد آکنه و خشک بی خطر است. بسیاری از محصولات مانند پاک کننده ها، کرم های ضد آفتاب و مرطوب کننده ها حاوی روغن بادام شیرین غنی از ویتامین E هستند.

 

روغن بادام شیرین
روغن بادام شیرین

 

منابع:

 

How to Hydrate Skin: 12 Tips for Hydrating Skin

How To Keep Your Skin Hydrated? (With 10 Simple Tips)

16 Natural Moisturizers Your Skin Will Love